РОЗРОБКИ УРОКІВ

Урок навчання грамоти в 1 класі
Тема уроку: Звуки (л, л). Позначення їх буквами Л, л.
Мета: вчити учнів правильно вимовляти звуки (л, л ), позначати їх літерами Л, л (ел); закріплювати вміння розрізняти функціональне значення звука і букви, виробляти навички  звуко – буквеного аналізу слів; розвивати фонематичний слух, естетичні смаки; виховувати бережливе ставлення до тварин.
Хід уроку
1.Організаційний момент
Встаньте, діти , всі рівненько.
Посміхніться всі гарненько.
Дзвоник дав сигнал  -пора.
Починаєм, дітвора.
2. Повторення вивченого матеріалу
А) Повторення вивчених звуків і букв
Б) Читання пірамідок
О-во                              во-на
У-ву                               но-ва
И-ви                               во-ни
А-ва                               ни-ва
І-ві                                 вов-на
В)  Відгадування загадок, поєднання відгадок зі звуко-складовими моделями
Де кінчається алейка,
Стала хатка під дашком,
І живе у ній сімейка
Що годується медком. ( Вулик)
Не гіркий, і не солоний,
А солодкий і червоний.
Як же зветься цей товстун?
Здогадались? Це…(кавун).
Сірий, зубастий
По лісу блукає,
Їжу шукає. (Вовк)
3.Мотивація навчальної діяльності
Вивчення вірша
Лис ласкає лисеня,
А лосина- лосеня,
Лев ласкаво лапою
Левенятко ляпає.
Які звуки найчастіше зустрічаються в цьому вірші?
Назвіть слова з цими звуками.
4. Повідомлення теми уроку
5.Ознайомлення з новим звуком
Артикуляція звуків, віднесення їх до приголосних
Аналітико- синтетичні вправи
1)  Гра «Утвори склад»
2)  Гра «Назви звук»
3)  Гра «Утвори слово»
4)  Гра «Добери своє слово»
6. Ознайомлення з новою буквою
Розглядання та аналіз форми букви
Назва і місце букви в алфавіті
Друкування  літер у зошиті
Утворення і читання складів
Фізкультхвилинка
Лі-лі-лі! Лі-лі-лі!
Діти ми малі.
Працювали, натомились,
Відпочити захотілось.
Ла-ла-ла! Ва-ва-ва!
Захитались дерева!
Ли-ли-ли! Лі-лі-лі!
Гнуться віти до землі.
До сонечка зростали,
Височенькі стали
Від тепла і від водиці,
А ми сядем знову вчиться.
7. Робота за  букварем (читання складів і слів)
Фізкультхвилинка для очей
Широко розплющу очі,
Роздивлюся все охоче.
Потім мружусь, наче киця,
І заплющую очиці.
8. Продовження роботи за букварем (робота над текстом)
9.Підсумок  уроку
Які звуки ми сьогодні вивчали?
Якою буквою вони позначаються на письмі?
Пригадайте, про яких тварин ми з вами вели розмову?
Як слід ставитись до тварин?
Урок літературного читання в 4 класі
Тема уроку: З ІСТОРІЇ МІСТА КИЄВА. Н.ЗАБІЛА «СТАРОВИННЕ МІСТО»
Мета уроку: продовжувати ознайомлення з історією рідного краю; розширювати читацький кругозір;
збагачувати словниковий запас учнів;
закріплювати вміння швидко знаходити відповіді на запитання;
розвивати увагу, пам’ять, уяву школярів;
виховувати почуття гордості за свій край, бажання більше пізнаватись про історичне минуле свого народу.
Обладнання: картинки з видами Києва, слайдові презентації.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
- Доброго дня!-  усім бажаємо,
Гостей привітно зустрічаємо,
Урок читання починаємо.
ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1.                  Читання статті «Книги за княжих часів»
Питання за змістом прочитаного
- Як називалась перша історія України?
- Хто її автор?
2. Продовжити наступним рядком
- Скрізь розкидались оселі ( наших прадідів слов’ян)
- Городи, міцні твердині (будував собі народ)
- Але все поволі, тихо (тоне в річці забуття)
- І на березі зеленім (квітне радісне життя)
- Хто автор цих рядків? (Олександр Олесь)
- Як називається вірш? («Наші предки-слов’яни»).
- Хто такі слов’яни? (Близькі за походженням і мовою народи, які жили колись на території України).
3. Перегортаючи сторінки історії, ми говорили про Ярослава Мудрого. 
Яку ж заповідь своїм синам перед смертю проказав Ярослав Мудрий? Зачитайте.
ІІІ.  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.                  Повідомлення теми і мети уроку
Так, ми вже знаємо, що «за князя, за Ярослава, Київ-Царгородом став». Сьогодні  нам випала нагода перегорнути ще одну сторінку нашої історії, яка присвячена головному місту України-Києву «Старовинне місто», розширимо свої  знання про історичне минуле  нашої столиці.
2.                  Поетична хвилинка
   Київ
Наш Київ розіслався
На горах над Дніпром
Садами заквітчався
Мов дівчина вінком.
Його побудували
Брати, батьки й діди
І славно захищали
Від лютої біди.
                 ( М.Рильський)
3. Перегляд слайдів
4. Робота над текстом Н.Забіли «Старовинне місто».
Самостійне ознайомлення, читання мовчки.
ІV. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Встань швиденько, не барись
На носочках піднімись,
1, 2-потягнулись,
3, 4-повернулись,
Нахилились вправо, вліво
Уперед, назад уміло,
А тепер іще присіли
І за парти тихо сіли.
5. Вибіркове читання
- Як у тексті розповідається про заснування Києва?
- З яких джерел люди дізнаються про минувшину ?
- Що вас найбільше зацікавило при читанні опису стародавнього Києва?
- Чим уславились князі, про яких згадується у тексті?
6. Конкурс  читців «Хто читає швидше?»
- З яких абзаців ці речення:  Багато чого можна дізнатися з розкопок;  Це головна вулиця нашого міста; Скільки разів у тексті зустрічається слово Київ?
V. ПЕРЕВІРКА ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.  ТЕСТУВАННЯ
1. На честь кого з братів названо нашу столицю?
А) Хорива
Б) Щека
В )Кия
2. Скільки часу минуло з початку заснування Києва?
А) понад тисяча п’ятсот років
Б) понад сімсот років
В) понад тисяча років
3. Як називається головна вулиця Києва?
А) Центральна
Б)  Хрещатик
В) Суворова
4. Як називалися головні ворота давнього Києва?
А)  Золоті
Б) Бронзові
В) Мідні
5. Що таке крам?
А) магазин
Б) товар
В) ремесло
6. Де жили купці?
А) на Поліссі
Б) на горі
В) на Подолі
VІ. ЛІРИЧНА ХВИЛИНКА
Перегляд відеофільму під музичний супровід - «Пісню про Київ» А.Малишка
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

-          Які  нові  відомості про минуле нашої  столиці  ви запам’ятали найбільше?

Урок математики у 3 класі
Тема уроку:  Визначення числа сотень і десятків у трицифрових числах. Віднімання від трицифрового числа одиниць певного розряду. Задачі, що передбачають збільшення (зменшення) числа у кілька разів.
Мета уроку: вчити визначати число сотень і десятків у трицифрових числах,
формувати обчислювальні навички,
розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять,
викликати бажання вивчати математику.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: картки з числами, таблиця картки з прикладами.
Хід уроку
І. Організація класу
- Доброго дня всім! – мовимо за звичаєм
- Доброго дня всім! – кожному зичимо.
Діти, сідаємо за парти:
-          Спочатку краса! – дівчатка.
-          А потім сила! – хлопчики.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.      Каліграфічна хвилинка
-          Діти, яке сьогодні число? (25).
-          Знайдіть суму двох цифр, з яких воно утворене? (2+5=7).
-          А чи знаєте ви, що число 7 не звичайне, а чарівне. Воно входить до назв казок «Вовк та семеро козенят», «Білосніжка та сім гномів», до складу прислів’їв «Сім разів відмір, один раз відріж», «Семеро одного не ждуть», «У семи няньок дитя голодне».
-          З чим ще можна зв’язати число 7?
- 7 днів тижня
- 7 кольорів веселки
- 7 нот     
- 7 років
Багато людей вважають це число щасливим.
-   Діти, пропишіть це число 7 разів, а рядок закінчіть своїми різними трицифровими числами, до складу яких введіть цифру 7.
2. Усна лічба за картками
3. Індивідуальна робота учнів
Обчислення значень виразів за картками. Робота в зошитах.
600 + 50                                   400 + 300
700 + 4                                     900 – 500
100 + 60                                   600 – 400
800 + 70                                   600 + 400
Взаємоперевірка, робота в парах.
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу
1.      Повідомлення теми, мети уроку.
2.      Пояснення нового матеріалу.  Робота за комп*ютером
-          Прочитати числа на  моніторі  537, 870, 706.
-          Що означає в запису цих чисел цифра 7?
5377 одиниць;
8707 десятків,
7067 сотень.
Сьогодні ми познайомимось ще з одним визначенням кількості десятків і сотень у трицифрових числах. Вводимо слово «всього» і робимо на ньому наголос.
Робота за таблицею
10 = 1 дес.
100 = 10 дес.
110 = 11 дес.
3.  Закріплення нового матеріалу
Записати числа, підкреслити однією рискою скільки всього десятків у кожному числі:
(Робота біля дошки, в зошитах.)
119, 803, 440, 404, 200, 714.
У числі 100 скільки всього сотень? (1).
У числі 400, 600, 900? А в числі 350, 725?              Усно
Запис у зошити, на дошці чисел з визначити всього сотень.
300, 700, 850, 735, 480, 720.
4. Фізкультпауза
Встань швиденько, не барись,
На носочках піднімись.
1, 2 – потягнулись,
3, 4 – повернулись
Нахилились вправо – вліво,
Уперед, назад уміло.
А тепер іще присіли
І за парти тихо сіли.
5. Формування обчислювальних навичок.
Робота за підручником
№ 521 ст. 78 розгляд прикладів у рамочці усно:

   345 – 300 =  45
   345 –  40  = 305
   345 –    5  = 340
 
Самостійне опрацювання прикладів поза рамкою. Робота за комп*ютером
583 – 80 = 503              477 – 7 = 470
583 – 3 = 580                592 – 90 = 502
583 – 500 = 83              325 – 300 = 25
Перевірка виконаного завдання «Мікрофоном».
6. Хвилинка психологічного розвантаження.
Діти, зараз у нас надворі господарює зима. Вона вкрила землю, будинки, дерева білим снігом, призупинила ріст рослин. Та ми знаємо, що життя рухається вперед і за зимою до нас прийде весна. Уявіть себе на квітучій весняній луці серед червоних тюльпанів. Вдихніть на повні груди їх аромат, підніміть оченята до сонечка, злегка примружтесь, посміхніться йому.
А тепер протягніть ручки до сонця, відчуйте його тепло, його енергію, його ласку. Станьте самі маленькими сонечками і своїми ручками-промінцями подаруйте, пошліть свою ласку, енергію, тепло своїх сердець всім, всім, всім. Скільки доброти ви віддали іншим – вам повернеться в 10 разів більше.
7. Розвиток логічного мислення
Робота над задачею № 522.
Опрацювання змісту задачі, аналіз.
Схема
зелений прямокутник                 червоний прямокутник

Самостійний запис розв’язання задачі у зошитах.

6. Задача з логічним навантаженням
№ 523. -  усне опрацювання
д. – 2;
хл. – 6
1) Скільки було дітей?
         2 + 6 =8 (д.)
2) Скільки було дорослих?
        8 : 2 = 4 (д.)   
3) Скільки осіб розчищало доріжки?
        8 + 4 = 12 (ос.)
       В. 12 осіб.
ІV. Підсумок уроку
Діти, допоможіть мені розв’язати ще один «вузлик» на нашому уроці.
Назву науки, що є царицею точних наук «зав’язано»  («заплутано») в цьому «вузлику».
А дізнаємось про неї тоді, коли розмістимо числа так, щоб кожне наступне число було на 7 більше від попереднього.
М     е     а     т     а     а     к     м     т     и
                       35   28   14    49    70   42   63    7    21    56
Так, це математика.                                     
-           А як ви гадаєте. Чи потрібно людям вивчати математику? (Так)
-     Для чого? (Відповіді учнів)
-     Молодці, ви мене переконали, що математику знати необхідно. До речі, а що ви можете сказати за даний ряд чисел, записаний на дошці?
-    З чим його можна зв’язати? (Це результати таблиці множення числа 7).
-    Над чим же ми сьогодні працювали на уроці математики? (Відповіді учнів).
Вже скінчився наш урок
Нам прощатися пора
Ми бажаємо всім присутнім

Щастя, миру і добра.

Тема: Максим Рильський «Розмова з другом», «Зимовий ранок»

Мета. На основі художньої прози і поезії закріпити знання дітей про природу; ознайомити з біографією Максима Рильського; розвивати в учнів допитливість, інтерес до навколишнього світу; вчити правильно і виразно читати вірші; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи, до рідного краю.
    Обладнання: мультимедійний проектор, інтерактивна дошка, компютери, портрет М.Т.Рильського.
     Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
                                                         Хід роботи
1.      Організаційний момент.
-          Сьогодні на уроці на нас чекає різноманітна і дуже цікава робота. Тому ви маєте бути уважними та активними.
2.Повідомлення теми і мети уроку.
-   Великим багатством нашої Землі є її природа. Природа для нас – це джерело життя, мудрості, краси і насолоди. Вона постійно змінюється, вражає нас своїм розмаїттям і багатством. Неймовірно цікавий, захоплюючий світ природи здавна надихав людей глибше пізнавати його. Сьогодні ми перегорнемо наступну сторінку в нашій Книзі Природи і потрапимо...
    А от куди ми потрапимо, ви дізнаєтесь після того, як подивитесь на екран мультимедійної дошки.
     Мультимедійна дошка (зображення лісу озвучено голосами птахів).
-          Де ми сьогодні зробимо зупинку?
-          Художники передають красу лісу, малюючи картини фарбами. Композитори цю красу не лише бачать, але і чують, створюючи музику. А як описують цю красу письменники?
-          Письменники розповідають про це так, що їхні спостереження, думки і почуття стають для читачів цікавими відкриттями, пробуджують уяву, спонукають до роздумів.
-          Ознайомившись сьогодні на уроці з життєвим і творчим шляхом МюРильського, спробуємо подивитися на ліс і його мещканців очима поета. Адже у своїх творах він передає замилування красою лісу і різні пори року, захоплюється його багатством.
3.Вивчення нового матріалу.
1.Вступна бесіда вчителя.
- Вам вже добре знайоме імя Максима Рильського. У попередніх класах ми вивчали його твори. Пригадаймо їх назви...
- Яка одна тема обєднує їх?
- Нашим біографам було завдання підготувати біографію М. Рильського і простежити, чому саме роет писав найбільше віршів про рироду.
  Мультимедійна дошка (портрет М.Рильського).
2.Біографія М.Рильського (доповідь дітей).
- Природа щодня відкриває перед нами чудові сторінки чарівної і живої казки, а ми, занурившись у неї, живемо там, вчимося бачити прекрасне. Ось і перевіримо, чи готові ви до зустрічі з поезією по природу.
3.Підготовчі вправи.
Мультимедійна дошка (зображення вправ – б), в)).
а) Вправи на дихання:
«рот-рот»
«рот-ніс»
«ніс-ніс»
«вдих – 5 сек. Затримки – видих»
б) Читання таблиць – «пірамід».
                   ліси                                                    сніг
               лі       сок                                            сні    жок
             лі           сник                                       сні       говик
           лі               совий                                 сні            говій
         лі                   совичок                         сні                  жний
в) Вимова скоромовки.
Біг додому лісом лис, шелестів над лисом ліс.
г)Розєднай слова.
Азакожнудеревину,
Щопіденамнабудови,
Чинащогликораблеві,
Миновігаїпосадим,
Щобземлябулавесела,
Яквеселептаствовлісі,
Яквеселідерева.
4.Ознайомлення з віршем М.Рильського «Розмова з другом».
Мультимедійна дошка (зображення пейзажів).
-          Природа нас дивує і в кожнім серці залишає на згадку щось незвичайне, що запамятовується на все життя. Подружитися з природою – все одно, що знайти собі друга. Таку розмову з другом і і веде М.Рильський у вірші «Розмова з другом».
а) Читання вірша вчителем.
- Прослухайте уважно вірш і подумайте:кого автор називає другом?
- А для того, щоб навчитися виразно читати вірш, поставте олівцем паузи та зверніть увагу на темп читання, інтонацію.
б) Словникова робота.
- А тепер давайте ознайомимося зі словами, які автор використав у розмові з другом:
Смутком – сум, туга, печаль;
Птаство – збірна назва всіх птахів.
в) Читання вірша «дощиком».
- Як зустрів поета діс?
- Що він сприйняв зором, а що відчув слухом?
г) Вибіркове читання вірша.
- Приготуйтесь до вибіркового читання.
- Які слова використав поет, щоб розказати про пташиний світ?
- Якими словами передані своєрідність і неповторність кожного дерева в лісі?
- До чого закликав автор ліс?
- Що обіцяв йому від імені людей, що живуть поруч?
г) Виразне читання вірша.
- Читаючи вірш уголос, намагайтесь передати розповідну, пояснювальну інтонацію відповідних речень.
5.Фізкультхвилинка.
- Мабуть, не знайдеться людини у світі, яка б не любила природу. Одні милуються барвами осіннього лісу, інші оюожнюють тепле літнє сонечко, декого чарують перші весняні квіти.
- А ми в захваті від колючого, лапатого сніжку.
Мультимедійна дошка ( Зображення лісу взимку).
6.Інсценізація «Розгулялася зима».
  Сашко. От зима сьогодні розгулялась! Холодище!
  Катя. А от і ні!
  Сашко. Що ні?
  Катя. А те, що зовсім і не холодно, а дуже гарно! Поглянь, яка земля красуня! Все в білому вбранні, ніби наречені, стоять ялинки, бачиш?
  Сашко. Тай справді чудово, тільки трохи холодно!
  Катя. На те й зима, щоб було холодно. А як пограти в сніжки, стане жарко.
  Сашко. Ой. Катю, ледве не забув. Нам вчителька сказала знайти такі слова, щоб ними можна було описати зиму. Ти це зробила?
   Катя. Зробила, хіба можна було не зробити, якщо тільки вийдеш за ворота. А там чудеса, ніби сама казка запрошує в гості!
   Сашко. Звичайно, це чудова пора року, стільки краси, чудес!
                Зима чаклунка, біла чарівниця,
                Це казка незбагненна і жива.
                Поглянь, яка білесенька вербиця,
                Червоне сонце колесом сплива.
-          Ось і перевіримо, чи готові ви до зустрічі із зимою.
7.Ознайомлення з віршем М.Рильського «зимовий ранок».
- Послухайте вірш М.Рильського «Зимовий ранок»
Мультимедійна дошка (ілюстрація з підручника).
а) Читання вірша вчителем напамять.
- Подумайте, які почуття охопили вас, коли ви слухали вірш (казковості, краси, чарівності...).
б) Словникова робота.
Які асоціації викликає у вас слово:
Дивують – диво, дивуються.
в) Повторне читання вірша (мовчки).
- Що побачив поет у лісі?
г) Вибіркове читання.
- Знайдіть і почитайте...
- У яку пору року описаний ліс?
- Хто у цей час не спав?
- Що робили зайчики?
- Хто спостерігав за танцями зайців?
- Які образні вислови вжив М.Рильський?
г) Гра «Хто швидше?».
- Відшукайте у вірші прикметники, які поет використав для опису лісу, квітів, хмар, пуху, зайчиків, гулянок.
- Знайдіть, які дії виконували ліс, місяць, зацчики, хмароньки.
д) Робота над ілюстрацією.
-Зверніть увагу, які рядки вірша відповідають ілюстрації?
е) Виразне читання вірша.
- А зараз приготуємося до виразного читання вірша. Не забуваючи про темп та інтонацію.
4. Закріплення нового матеріалу.
1.Диференційовані завдання:
1 група – робота з компютером.
2 група – робота в зошитах.
- Сьогодні ми говорили, що поет знайшов собі друга – ліс. Добре, коли є друзі, а нам допоможе наш друг – компютер.
1 група – вибрати і вставити слова, які дібрав поет, щоб розказати про пташиний спів.
         Ліс зустрів мене як друга
         Горлиць теплим...,
         Пізнім... солов’їним,
         Ніжним... зозулі,
         Вогким одудів...,
          Круглим... дроздів.
(Дзвоном, голосом, воркуванням, гуканням, ципанням).
2 група – вибрати і вставити слова, які дібрав поет, щоб передати казковість зимового лісу.
         Дрімає... ліс,
         Мов... повитий,
         А місяць із небес
         ... сипле скрізь
         і... облива
         Зимові... квіти...
(Сніжки, алмази, чарами, білий, сяйвом).
2.Оцінювання роботи дітей на уроці.
5.підсумок уроку.
- З творчістю якого поета ви сьогодні ознайомилися?
- Яке почуття у вас викликали вірші М.Рильського?
- Яким ви побачили ліс сьогодні?
6.Домашнє завдання.
с.61 – виразне читання вірша.
с.62 – вивчити вірш (завдання для всіх).
Група 1 – творче завдання: прислівя на с.62 (пояснити прислівя і простежити, до якого вірша воно належить).

Урок математики в 4 класі

Тема уроку: Розв’язування задач на пропорційне ділення, рівнянь, нерівностей
Мета уроку: закріплювати вміння учнів розв’язувати задачі на пропорційне ділення;
вчити складати задачі на пропорційне ділення за коротким записом;
удосконалювати вміння розв’язувати рівняння, нерівності;
формувати обчислювальні навички;
розвивати логічне мислення, уяву, пам’ять;
викликати бахання вивчити математику.
Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
                        Дзвінок  продзвенів, урок починається
                        Наш клас із гостями вітається.
ІІ. Контроль, корекція, закріплення знань.
1.      Робота за картками біля дошки.
Картка № 1. Задача.
Першого дня в майстерні пошили 4 костюми, а другого – 5 таких костюмів. Всього витратили 36 м тканини. Скільки метрів тканини витратили першого дня?
Картка № 2. Задача.
            Два робітники виготовили разом 460 деталей. Перший робітник працював 7 год, а другий – 3 год. Скільки деталей виготовив другий робітник?
Картка № 3. Обчислити:
            212849 : 7 + 3200 · 80 =
Картка № 4. Обчислити:
            2400 · 90 – 182442 : 6 =
2.      Фронтальне опитування.
а) Бліц – опитування:
- Як називаються числа при діленні?
- Як називаються числа при відніманні?
- Як називаються числа при множенні?
- Як називаються числа при діленні?
- Щоб дізнатись на скільки більше чи менше?
- Як знайти відстань?
- Як знайти швидкість?
- Як знайти час?
- В яких одиницях вимірюється швидкість?
- В яких одиницях вимірюється відстань7
- В яких одиницях вимірюється час?
- Як знайти периметр прямокутника?
- Перетворіть
                                    1 кг = 1000 г              1 м = 10 дм
                                    4 кг = 4000 г              1 м = 100 см
                                    1 год = 60 хв              1 т = 10 ц
б) Перевірка роботи учнів за картками.
ІІІ. Робота за темою уроку.
1.      Розвиток логічного мислення.
Задача 738.
-          Ознайомлення із змістом та аналіз задачі.
-          Складання схеми задачі:
І авт.  54 л  - ? к.
ІІ авт. 36 л  - ? к.
-        Розв’язок задачі самостійно.
2.      Творча робота над задачею 739. Оформлення задачі в зошити.
3.      Фізкультхвилинка.
4.      Розв’язування рівнянь, нерівностей.
№ 740 – по варіантах
№ 741 – усно
5.      Робота в парах.
Обчислити зручним способом вирази у завданні 743 (на окремих листочках). Зачитати відповіді:
6400, 7200, 18000, 12800
6.      Робота в групах.
Гра «Сходинки» (хто швидше і правильно обчислить).
ІV. Підсумок уроку.
-          Над чим ми сьогодні працювали на уроці?
-          Чи необхідно сучасній людині мати математичні знання? Доведіть це.
V. Домашнє завдання: № 744, № 745.


Урок читання в 4 класі

Тема уроку: Життя і творчість Лесі Українки. Стан природи і настрій людини в поезії Лесі Українки.
Мета уроку: формувати навички виразного читання, вміння сприймати і відчувати емоційний зміст слова;
розвивати почуття прекрасного та поетичні здібності дітей;
виховувати повагу до рідної мови та людини великої сили волі – Лесі Українки.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: портрети, ілюстрації, збірки поезії Лесі Українки.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
                                    Дзвінок продзвенів,
                                    Урок починається,
                                    Наш клас із гостями вітається.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1.      Вступне слово вчителя.
Сьогодні ми продовжуємо збагачувати свої знання у нашій поетичній світлиці. На минулих двох уроках у нас було ознайомлення з творчістю І.Я.Франка. Перевіримо  засвоєння цього матеріалу.
2.      Перевірка домашнього завдання.
а) Бліц – опитування.
- Назвати роки життя Івана Франка. (1856 - 1916)
- Село, де народився поет. (Нагуєвичі)
- За що боровся Іван Франко? (За кращу долю свого народу)
- Місто, в якому поховано поета. (Львів)
- Продовжте наступним рядком
            Дивувалась зима … (чом це тають сніги)
            І дунула на них …(вітром з уст ледяних)
Що на цвіт той дрібний …(в неї сили нема)
б) Розповіді учнів про дитячі роки Івана Франка.
в) Перевірка читання вірша «У долині село лежить»
- Знайти у вірші рими.
            г) Хвилинка розчитування.
            Складання і опрацювання чистомовки «Зима - весна» учнями.
                                    ма – вже кінчається зима
ма – снігу білого нема
на – до нас іде весна
на – тепло несе вона
3.      Підсумок.
Результатом перевірки домашнього завдання я залишилась задоволена (оцінювання відповідей). В старших класах ви ще будете вивчати творчість Івана Франка, а зараз ми з вами ідемо далі. Ми продовжимо знайомитись із життям і творчістю геніальної української поетеси Лесі Українки.
ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ.
1.      Розповідь вчителя.
Яка ж була та, давня весна для нашої героїні ми з вами дізнаємось незабаром. Назвавши цю жінку героїнею, я не помилилась. Адже прожити таке тяжке життя і при цьому любити рідних, друзів, природу і свою радість від спілкування передавати поетичними рядкам могла тільки сильна духом людина, якою і була Леся Українка.
Епіграфом до творчості Лесі українки можна взяти слова:
                        Йти назустріч бурям і зливам,
                        Буть одній – як велика рать,
                        Жить в нещасті життям щасливим
                        Муку творчістю перемагать
                                                           (М. Рильський)
2.      Опрацювання статті «Леся Українка»
Робота за підручником. Самостійне читання статті учнями.
-          Що із прочитаного вам уже було відоме?
-          Які нові відомості ви одержали?
3.                  Біографічна довідка. (Виступ вчителя української мови та літератури)
Так, саме сьогодні минає 138 років від дня народження маленької дівчинки Лариси в родині Косачів. Батько Петро Антонович був юристом з селянських питань. За прихильність до селян Лесиного батька не любили начальники і поміщики.
Мати Ольга Петрівна Драгоманова, в одруженні Косач, українська письменниця із псевдонімом Олена Пчілка.
У родині Косачів було 6 дітей (Михайло, Лариса, Ольга, Оксана, Микола, Ізидора).
Взимку 1881 року під час свята Водохреща дівчинка так захопилася дійством, що не відчула, як промочила ноги в крижаній воді. З того часу вона хворіла невиліковною хворобою – туберкульозом кісток. Іноді цілий місяць доводилося лежати в гіпсі, страшний біль пронизував усе тіло Лесі, але дівчинка була дуже терплячою.
Від хвороби Лесю відволікали хвилини поетичного натхнення, книги і природа. Природа в її віршах є одухотвореною, ніби вона живе людськими почуттями. Природа весни і засмучує, і чарує дівчинку. Своїми думками, переживаннями вона ділиться з нами у вірші «Давня весна».
4.      Декламування вірша.
5.      Опрацювання вірша «Давня весна».
-          Самостійне читання мовчки.
-          Читання в парах ланцюжком пошепки.
-          Читання вголос окремими учнями.
-          Читання вголос ланцюжком по 2 рядки.
6.      Фізкультхвилинка.
(Діти лежать із заплющеними очима, звучить легка весняна мелодія, вчитель читає вірш «Стояла я і слухала весну» Лесі Українки).
Стояла я і слухала весну,
                        Весна мені багато говорила,
                        Співала пісню дзвінку, голосну,
                        То знов таємно-тихо шепотіла.
                                               Вона мені співала про любов,
                                               Про молодощі, радощі, надії,
                                               Вона мені переспівала знов
                                               Те, що давно мені співали мрії.
-          Які картини постали у вашій уяві під час відпочинку?
7.      Робота над змістом вірша.
-         Знайти рядки, в яких про весну говориться як про живу істоту.
-         Яке почуття переживала поетеса на початку вірша? (Сум)
-         Які зміни ми помічаємо? (Сум переходить в радість)
-         Чим викликана зміна почуттів? (Любов до життя, до навколишньої природи)
-         Знайти і виразно зачитати рядки про пробудження природи: вітер, дерева, пташки.
-         Як короткий підсумок роботи над віршем, на вашу думку, яка ж головна ідея цього твору? (Любов до природи, до життя, вміння побачити прекрасне навколо себе допомагає дівчинці боротися з хворобою і відчувати, що вона не самотня)
8.      Робота в групах.
Творче завдання: скласти вірш «Весна»
_____________________________________ весна
_____________________________________ принесла
_____________________________________ діточки
_____________________________________ квіточки
9.      Робота в парах.
Які риси характеру притаманні Лесі Українці?  Подумайте і напишіть одну з таких рис на краплинці.
Складання схеми на дошці. (Учні в капельки вписують риси характеру Лесі Українки: добра, допитлива, весела, терпляча, талановита, розумна, благородна, любляча життя, сильна духом...)
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ.
            Ми сьогодні продовжували знайомство з життям і творчістю Лесі Українки.
-                     Що вас найбільше вразило, найбільше запам’яталося?
-                     Який висновок ви зробили для себе з нашої розмови? (Цінувати своє життя, прагнути робити його цікавим, навіть у тяжкі й складні хвилини залишатися людиною).
Людина має бути людиною за будь-яких обставин.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ,
Вивчити вірш напам’ять, підготувати малюнок своєї весни.
VІ. ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ.
                                               Вже скінчився наш урок
                                               Нам прощатися пора.
                                               Ми бажаєм всім присутнім
Щастя, миру і добра.

Нумерація багатоцифрових чисел

 ТЕМА. Утворення і читання чотирицифрових чисел у межах двох   тисяч.

 МЕТА. Ознайомити учнів з утворенням нових чисел, опрацювати утворення, називання і читання чотирицифрових чисел у межах 2000, розвивати логічне мислення, формувати обчислювальні навички.

ТИП УРОКУ. Поясненя нового матеріалу.

ОБЛАДНАННЯ Таблиця чотирицифрових чисел.

ХІД УРОКУ

І. Мотиваційно – вступна частина.
1.      Організація класного колективу.
2.      Усний рахунок.

а)  900+1                                499+1                         600+20                                   998+1
900-1                                409+1                         590+10                                   999+1
829+1                               400-1                                      600-10                        859+1

б) Полічити від 95 до 109; від 188 до 202; від 993 до 1000.
в) Назвати сусідів даних чисел: 325, 400, 699.
3.      актуалізація опорних знань.
а) Повідомлення теми і мети уроку.
б) Робота над новим матеріалом
-         Полічити одиницями до 10. Що утворюють 10 одиниць? (десяток)
-         Полічити десятками до 10 десятків. Що утвоюють 10 десятків? (сотню)
-         Полічити сотнями 10 сотень. Що утворюють 10 сотень? (тисячу)

Якщо до тисячі додати один, дістанемо тисяча один. За числом тисяча один іде число тисяча два, тисяча три і т.д.


ІІ. Пізнавально – операційна частина.
  1. Формування обчислювальних навичок.

а)     1000+5                       1000+40
1000+20                     1000+65

б)     №111 усно.

в)     №112 усно


2.   Розвиток логічного мислення.

Задача 113.
І кл. – 18 учнів.
ІІ кл. - ? у 2 рази більше                      ?
ІІІ кл. - ? на 26 менше.

Аналіз задачі, самостійний запис учнями у зошити.

3.      Вправа з логічним навантаженням

  №115

1)      Яке друге число?
16*4=64
2)      Яка сума двох чисел?
16+64=80
Відповідь: 80.

ІІІ. Підсумкова частина: бесіда.

-         Що нового дізналися сьогодні на уроці? Із скількох цифр складається чотирицифрове число? Скільки воно має розрядів?

ІV. Оцінювання знань, умінь, навичок учнів.

V. Домашнє завдання: №116, 117.


Утворення і читання будь – яких чотирицифрових чисел.Розклад чисел на розрядні доданки.


МЕТА               розглянути запис чотирицифрових чисел в нумераційній таблиці. вчити читати і розкладати чотирицифрові числа на розрядні доданки, розвивати вміння ставити питання до задачі за даними.

ТИП УРОКУ комбінований.

ОБЛАДНАННЯ картки з чотирицифровими числами, нумераційна таблиця.

ХІД УРОКУ
І. Мотиваційно – вступна частина
  1. Організація класу до роботи.
  2. Усна лічба, гра “Забий гол” (На дошці висить м'яч із числом 24. Скласти приклади на будь – яку математичну дію з використанням числа 24.)
6*4=24                       48:2=24                      10=24=34 т.ін.
3.      Закріплення вивченого матеріалу. На картках прочитати числа: 2630, 7182, 5430, 9008, 4018.
Записати під диктовку: 2150, 1740, 4257, 6098.

ІІ. Пізнавально – орієнтаційна частина.
4.            Робота над новим матеріалом.
№ 128 – усно.
№ 129 – розкладання на розрядні доданки за зразком – 1587=1000+500+80+7
№ 130 – обернена операція.
      6000+500+40+1=6541
5.      Розвиток логічного мислення
Задача №131
Поставити питання до наведених значень виразів.
57:3 – Скільки телят було у череді?
57:3+57 – Скільки телят і корів було у череді?
57-57:3 – На скільки більше було корів, ніж телят у череді?
Опрацювати самостійно задачу за виразом на вибір:
57:3                 або                  57-57:3, оформивши питанням.
6.      Геометричний матеріал.
№132, 133
ІІІ. Підсумкова частина.
-          Над чим працювали на уроці?
Ознайомлення з домашнім завданням

№134,135


Читання і записування п’ятицифрових чисел. Дії над круглими числами.

МЕТА                        розвинути розуміння учнями поняття п’ятицифрове  число, формувати обчислювальні навички, повторити письмове додавання  і віднімання у випадку трьох компонентів, розвивати логічне мислення.
ТИП УРОКУ           комбінований.
ОБЛАДНАННЯ таблиця нумераційна, картки.
ХІД  УРОКУ
І. Мотиваційно – вступна частина
1.      Організація класу
2.      Усна лічба
200 + 300                            330 + 40                                 940 – 50
500 – 100                            480 – 50                                 380 + 40
400 + 40                              710 + 70                                 470 + 60
800 – 500                            640 – 60                                 820 – 60
3.      Індивідуальна робота
І варіант                             ІІ варіант
420 + 70 – 130                    640 + 80 - 110
970 – 130 + 50                    850 – 240 + 60
Обчислення значень виразів за 1 хв., -  взаємоперевірка.
ІІ. Пізнавально – операційна частина
4.      Робота над п’ятицифровими числами : прочитати числа з карток
42108                      39007                         54260
№ 176 – усно – за таблицею
177, 178, 179 – письмове завдання
5.      Дії над круглими числами
а) № 179 – усно
б) закріплення матеріалу, самостійне опрацювання
34000 – 30000                                        8000 : 4
5000 * 3                                                    12000 : 2
6.  Розвиток логічного мислення
Задача № 181
Ознайомлення із змістом задачі.  Складення схеми.
Л. т  - 74 кв.
            1
Ц - ?    6   решти
                                               2000

К. т.   - ?       
Аналіз задачі, самостійний запис, у зошити.

6.      Цікава гра  „ Естафета“ .
Поділ учнів на дві команди. На дошці приклади.
20      ∙ 40                                 40    30                              
600       :  3                               1800 : 6
900 – 200                             920 – 300
500 + 5000                          400 + 3200
4200  :  6                             4800 : 8
3000 ∙ 8                                8000 ∙  9
4500 – 300                           5400 - 200
4200 + 800                                  5400 + 600
ІІІ.  Підсумкова частина
 ІV  Домашнє завдання  № 183, 184.


Нумерація багатоцифрових чисел

МЕТА                                               повторити , закріпити знання , вміння, навчити з даної теми , формувати обчислювальні навички, розвивати логічне мислення, викликати бажання займатись математикою.
ТИП УРОКУ                       підсумковий урок.
ОБЛАДНАННЯ                  картки, м'ячі з числами.
ХІД УРОКУ
І. Мотиваційно – вступна частина.
1.      Організація класу.
Вступна бесіда із завданнями.
Сьогодні ми проводимо підсумковий урок з вивченої теми “Нумерація багатоцифрових чисел”. Наш урок діловий. А кожна ділова людина, над чимось працюючи, обов'язково складає план своєї роботи .
План роботи.
1.         Число.
2.         Розрядні доданки.
3.         Круглі числа.
4.         Вирази.
5.         Задачі.
6.         Цікава гра “Забийте гол”.
ІІ. Основна частина.
1.         Робота за планом.
1)      Прочитати числа на картках:
14325                   100253            70009              840016

2)      Розкласти числа на розрядні доданки:
39815                   602740                       2856
3)    
600 + 100 = 700                                500 + 100 = 60                      
300 * 9 = 2700                                  700 – 400 = 300
2500 : 5 = 500                                   2700 – 200 = 2500
4)      Обчислити значення виразів:
100640 – 2048 : 8
(100640 - 2048) : 8

5)Розвиток логічного мислення

ЗАДАЧА
У парку росло 950 дерев 1/5 всіх дерев становили клени, 1/6 всіх дерев – липи та берези, а решта – хвойні дерева. Скільки хвойних дерев у парку?
5)      Хвилинка – цікавинка
На дошці “м'ячі” з числами 210, 360.
Діти по черзі називають будь – який приклад, результатом якого є даний м’яч.
ІІІ. Підсумкова частина.
-          Що дає математика людям?
-          Чи можемо ми обійтися без математичних знань?
ІV. Оцінювання роботи учнів.
V. Домашнє завдання.
Скласти і обчислити вирази на порядок дій; малюнок до класної задачі.

Немає коментарів:

Дописати коментар